10 najlepszych ośrodków wypoczynkowych w Polsce

W jednym z tych miejsc w ubiegłym stuleciu lubili spędzać wolny czas Kosygin i Honecker, w innym nurkowie na dnie jeziora zebrali 1200 kg monet z 53 krajów świata, w trzecim znajduje się najdłuższe w Europie drewniane molo morskie. Jakie wakacje wolisz: w górach, na morzu, w gęstych lasach lub w otoczeniu najczystszych jezior? Culture.pl wybrałem najbardziej kuszące oferty-najlepsze uzdrowiska w Polsce, gdzie można spędzić niezapomniany czas wolny.

Arłamów

Arłamów.
Arłamów.

Miejscowość ta znajduje się w Beskidach tak blisko granicy ukraińskiej, że telefony komórkowe często łapią tu sieci ukraińskich operatorów. Arłamów – nazwa wzniesienia, na którym dziś znajduje się luksusowy hotel z basenami, saunami, polami golfowymi, stajniami, a nawet małym prywatnym lotniskiem. Arłamów to także nazwa wsi, która przestała istnieć w 1946 roku.

Pięćdziesiąt lat temu władze PRL postanowiły stworzyć tu tajny obiekt, do którego rządowy zwierzchnik i ich goście mogliby przyjeżdżać na odpoczynek i polowanie. 23 tysiące hektarów ogrodzono dwumetrowym ogrodzeniem z otworami, przez które zwierzęta weszły na zakazane terytorium, ale nie mogły stamtąd wyjść. Jak mówią miejscowi przewodnicy, w rezultacie w Arłamowie pasły się ogromne (sto osobników i więcej) stada jeleni i byków, na których polować mogły tylko silne tego świata. Oprócz komunistycznego szczytu PRL w ubiegłym stuleciu pił i polował tu członek Biura Politycznego Aleksiej Kosygin, przywódca NRD Erich Honecker, jugosłowiański rewolucjonista Josip Broz Tito, belgijski król Baudouin, ostatni Szach Iranu Mohammed Reza Pahlavi i inni.

Arłamów przeszedł do historii także dzięki temu, że to tutaj w 1982 roku przetrzymywano lidera legendarnego ruchu „Solidarność” Lecha Wałęsę. Spędził tam sześć miesięcy.

Dziś w Arłamowie nie ma ogrodzeń. Polscy inwestorzy odnowili Dom wakacyjny przywódców komunistycznych, zrobili z niego hotel „rezydencja”, a obok wybudowali ogromny ośrodek wypoczynkowy na 700 osób. Jeśli chcesz przenocować w pokoju Lecha Wałęsy, pamiętaj, że teraz jest to pokój 2056.

Zakopane

Zakopane
Zakopane

Jest to najsłynniejsze miasto uzdrowiskowe w Polsce, często nazywane zimową stolicą kraju. Zakopane położone jest w pobliżu masywu Giewontu, w Tatrach Zachodnich. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą mogli wędrować po kilkudziesięciu szlakach górskich, jeździć na nartach lub snowboardzie. Jeśli wolisz spokojną kontemplację piękna, warto zobaczyć krajobrazy Parku Równia Krupowa, wzniesienie Antałówka lub Mikroregion Pogórze Gubałowskie. Rodziny z dziećmi mogą bawić się w lokalnym parku wodnym.

Z pobliskimi górami Giewonckimi w polskim folklorze wiąże się wiele legend. Patrząc na Giewont od strony Zakopanego, jego kontury przypominają śpiącego rycerza. Według jednej z legend w polskich górach śpi kilku rycerzy, którzy się obudzą, jeśli na Polskę spadnie jakiś kłopot. W samym masywie górskim znajduje się wiele jaskiń: Juchaska (Jaskinia Juchaska), śpiących rycerzy (Jaskinia Śpiących Rycerzy), Zawaliskowa (Jaskinia Zawaliskowa). Dla wielu Polaków Giewont jest symbolem góry. Mieszkańcy lubią powtarzać: jeśli o zachodzie słońca wypowiesz życzenie, patrząc na Giewont, na pewno się spełni. Przyjdź i sprawdź, czy tak jest!

Wisła

Wisła
Wisła

Jak wiadomo, najważniejszą i największą rzeką Polski jest Wisła. Jej długość wynosi 1047 km, przepływa przez cały kraj. W Polsce istnieje również miejscowość o tej samej nazwie. To właśnie na jego terenie znajdują się źródła Białej Wisełki i Czarnej Wisełki, które po połączeniu i tworzą Wisłę.

Mieszkańcy Wisły z dumą opowiadają o tym, że urodził się tu jeden z najbardziej lubianych sportowców polski, skoczek narciarski, wielokrotny mistrz świata i Igrzysk Olimpijskich Adam Małysz.

W małym miasteczku, w którym mieszka tylko jedenaście tysięcy ludzi, nic nie przeszkodzi turystom odpocząć od tętniących życiem metropolii i ciężkiej pracy. Nieopisane piękno gór, zbiorników wodnych, lasów-74% powierzchni Wisły zajmują tereny zielone. Wakacje w Wiśle na każdy. Bezpośrednio na stronie miasta można wybrać jeden z czterystu hoteli, willi, pensjonatu, apartamentu lub chaty w lesie, który jest odpowiedni dla Ciebie. Co robić w Wiśle? Chodzić pieszo, jeździć na rowerze, jeździć na nartach i oczywiście spróbować lokalnych potraw. W małym miasteczku i jego okolicach znajduje się ponad pięćdziesiąt restauracji, w których można skosztować pysznych dań kuchni polskich górali: kwaśnicy (kwaśna zupa z żeberkami), pierogów z jagnięciną lub „placków z szpikulcami” (naleśniki ze skwarkami mięsnymi).

Trójmiasto

Trójmiasto

Trójmiasto Polacy nazywają aglomerację na północy kraju, w skład której wchodzą trzy miasta-Gdańsk, Gdynia i Sopot. Patrząc na mapę, widać, że wszystkie znajdują się w tej samej linii, wzdłuż Zatoki Gdańskiej. Turysta może bez problemu poruszać się po całym „Trójmiasto”, ponieważ pociągi elektryczne kursują między miastami co kilka minut. Bilety komunikacji miejskiej zakupione np. w Gdyni można wykorzystać w Sopocie i Gdańsku.

Jechać do Trójmiasta polecamy tym, którzy lubią leniwie wypoczywać z książką na plaży lub wolą podczas wakacji zapoznać się z różnymi zabytkami i architekturą. O urokach Gdańska można przeczytać w artykule „8 powodów, by kochać Gdańsk”. Czym są inne miasta aglomeracji? Na przykład w Sopocie twoje oko ucieszy najdłuższy w Europie Drewniany Molo morskie (515,5 m) lub znajdujący się przy ulicy Bohaterów Monte Cassino Krzywy Dom. Miasto jest tak piękne i geograficznie dobrze położone, że właśnie w Sopocie-najdroższa nieruchomość Polski. Miłośnicy muzyki popularnej mogą przyjechać na jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych lata-Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, który co roku odbywa się w drugiej połowie sierpnia. Na terenie miasta znajduje się pięć dużych sanatoriów, które specjalizują się w leczeniu osteoporozy, chorób dolnych dróg oddechowych, chorób serca, reumatyzmu.

Gdynia to młode miasto powstałe po I wojnie światowej na miejscu wioski rybackiej. Oprócz piaszczystych plaż znajdą tu Państwo piękne pomosty, można pojeździć tramwajami wodnymi, zobaczyć statek-muzeum „Dar Pomorza”. Gdynia jest jedynym miastem w Europie o tak długiej i ogólnie dostępnej linii brzegowej-12,5 km.

Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska
Bukowina Tatrzańska

W miejscowości Bukowina Tatrzańska mieszka niecałe trzy tysiące osób. Miejscowość ta znajduje się na Podhalu, w Tatrach. Miejscowi twierdzą, że jest tu kilka skarbów: woda, śnieg i góry, którymi chętnie dzielą się z turystami. Gmina (najmniejsza jednostka terytorialna Polski) Bukowina Tatrzańska, której siedzibą jest miasto o tej samej nazwie, jest wyjątkowa. Jest to jedyne miejsce w Polsce, na terenie którego występują lodowce. Według naukowców najstarszy z nich ma około czterystu lat. Znajduje się w Kuluarze Menguszowieckim (łożbinie na zboczu góry), grubość tej masy lodowej wynosi około trzydziestu metrów

Kolejną lokalną atrakcją jest Siklawa, najwyższy wodospad Polski. Siklawa z pewnością nie jest tysiącmetrowym Aniołem wenezuelskim, jednak na spadek w polskich Tatrach mas wodnych z wysokości 70 m również miło zobaczyć.

Bukowina Tatrzańska-raj dla wspinaczy. Na terenie gminy znajduje się ponad sześćset tras dla osób lubiących wspinać się w góry.

Jest tu jeszcze jedno miejsce, które jak magnes przyciąga turystów. W Dolinie Rybiego Potoku, na wysokości 1395 m n. p. m., znajduje się jezioro Morskie Oko. Jego przezroczyste wody ze wszystkich stron są otoczone wysokimi szczytami górskimi i sosnami cedrowymi. The Wall Street Journal nazwał Morskie Oko jednym z pięciu najpiękniejszych jezior na świecie. Opinię dziennikarzy autorytatywnej publikacji potwierdzają turyści, którzy podziwiają staw i chcąc go jeszcze raz zobaczyć, wrzucają do jeziora monety. Podczas niedawnego „zbioru” Dna Morskiego Oka nurkowie wyciągnęli stamtąd ponad 1200 kg monet z 53 krajów świata. Może był tam też twój Miedziak? Jeśli nie, warto to naprawić.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba
Szklarska Poręba

Dolny Śląsk, małe miasteczko Szklarska Poręba. Miejscowość położona jest w malowniczym miejscu-dolinie rzeki Kamiennej. Otaczają go Góry Izerskie i Karkonosze, gdzie 110 dni w roku leży śnieg. Dzięki temu miasto stało się ulubionym miejscem koneserów zimowych wakacji.

Tysiąc lat temu walonowie przybyli tu w poszukiwaniu kamieni szlachetnych i minerałów. Obecnie Szklarska Poręba oferuje turystom grę w questy o dość dziwnej nazwie „Magiczna ścieżka ducha gór”, podczas której mogą odkryć walońskie miejsca, zobaczyć miasto i jego okolice, poznać historię okolicy. Aby wziąć udział w zadaniu, należy udać się do lokalnego centrum informacji turystycznej (ul. Jedności Narodowej 1a, tel. +48 75 75 47 740), kupić za 10 złotych (2,5 euro) zestaw „Księga skarbów” i wyruszyć w kierunku przygody. Turysta, który odnalazł wszystkie czternaście magicznych miejsc, otrzymuje „certyfikat odkrywcy Szklarskiej Poręby” i pamiątkę. Jeśli się zdecydujesz, życzymy powodzenia!

Mikołajek

Mikołajek
Mikołajek

Kolejne miejsce naszej top 10 znajduje się w północno-wschodniej Polsce, na Pojezierzu Mazurskim. W mieście położonym nad malowniczymi jeziorami Mikołajskim i Tałty znajduje się wiele przystani jachtowych i małych statków — dlatego Mikołajki nazywane są żeglarską stolicą Polski.

W zależności od możliwości finansowych, turyści mogą tu osiedlić się w lokalnym czterogwiazdkowym hotelu, jednym z pensjonatów, wynająć mieszkanie lub pokój u mieszkańców miasteczka.

Co można robić w tym miejscu? Na przykład, aby zapoznać się z lokalną florą i fauną. Zaledwie kilka kilometrów od miasta znajduje się Mazurski Park krajobrazowy. Na 55000 ha parku znajdują się gęste lasy, polany, 60 jezior, 11 rezerwatów przyrody.

Pięć kilometrów od miasta znajduje się jedyny w Polsce Rezerwat rzadkiego gatunku ptaków-łabędź szypułkowy. Kolec został nazwany za syczące dźwięki, które wydaje, gdy jest zirytowany. Co ciekawe, Polacy nazywają go niemym Łabędziem. Jeśli chcesz zobaczyć jednego z największych przedstawicieli tego gatunku, którego rozpiętość skrzydeł sięga ponad dwóch metrów, a także innych ptaków, koniecznie udaj się nad Jezioro Lukneino. Do obserwacji ptaków wyposażono tu trzy punkty widokowe.

Miłośnicy wycieczek wodnych mogą wypożyczyć w Mikołajkach jacht lub skorzystać z promu łączącego miasto ze wsią Wierzba. Z reguły prom kursuje kilka razy dziennie od początku kwietnia do końca września.

Hel

Hel
Hel

„Tu zaczyna się Polska” – tak o swojej małej ojczyźnie mówią mieszkańcy Helu, maleńkiego Bałtyckiego miasteczka położonego na Mierzei Helskiej. Turyści uwielbiają to miejsce ze względu na wyjątkowe położenie geograficzne: Hel jest obmyty z trzech stron przez morze, na terenie miejscowości znajdują się piękne piaszczyste plaże. Bary, restauracje, hotele, pensjonaty, Dworzec kolejowy, taksówki i banki — na skraju Polski nie poczujesz się oderwany od cywilizacji, jest tu doskonale rozwinięta infrastruktura. Odpowiednie zakwaterowanie turyści mogą znaleźć nie tylko na znanych portalach Booking i in., ale także w oficjalnej grupie „Nocleg w Helu” Facebook. Nawiasem mówiąc, nie zdziw się, że kwota na rachunku za pobyt zostanie nieznacznie podniesiona. W 1991 roku władze miasta podjęły uchwałę, na mocy której każdy turysta jest zobowiązany do uiszczenia tzw. opłaty klimatycznej w wysokości 2 zł (około 50 eurocentów)

Jeśli w Helu znudzi ci się opalanie, pływanie lub surfowanie, możesz wypożyczyć rower i wybrać się na zwiedzanie półwyspu. W trzytysięczniku znajduje się także kilka muzeów: rybołówstwa, historii Helu, kolei Helskiej oraz Muzeum Obrony Wybrzeża. Ze względu na ważne strategicznie położenie geograficzne po ii wojnie światowej miasteczko miało status „zamkniętego”: odwiedzać je mogli tylko obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wjeżdżać prywatnym samochodem dozwolonym tylko w obecności specjalnej przepustki. Hel „otwarty” dla wszystkich chętnych po upadku reżimu komunistycznego w 1989 roku.

W tym rajskim zakątku znajduje się rezydencja prezydenta RP. Wiadomo, że bardzo lubili tu odpoczywać Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński. Do letniej rezydencji głowy państwa polskiego przyjeżdżali Angela Merkel i George W. Bush.

Giżycko

Giżycko
Giżycko

Kolejny kurort położony na Mazurach, znany z najczystszych jezior i zakątków dziewiczej przyrody. Giżycko — jeden z głównych portów mezoregionu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Tak, głównym słowem tutaj są jeziora. Samo miasto leży na czterech zbiornikach wodnych: Tajty, Kisajno, Niegocin i Wojsak. Łącznie na Mazurach znajduje się około tysiąca jezior. Ulubioną rozrywką turystów jest kursowanie między nimi. Chcesz poznać miasto, jego historię i zabytki? Tutaj można pobrać przewodnik po Giżycku, który specjalnie dla turystów został przetłumaczony na kilka języków obcych.

Jeśli jednak zdecydujesz się tu przyjechać, nie ograniczaj się do samego miasta. W tym regionie jest dobrze rozwinięta turystyka ekologiczna (agroturystyka), dlatego radzimy wszystkim, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku, wynająć noclegi Nie w samym Giżycku, ale w małych wioskach, które znajdują się 3-7 km stąd. Z reguły właściciele takich wiejskich mini-pensjonatów za niewielką opłatą chętnie przyjeżdżają samochodem do miasta po swoich gości. Dlaczego zalecamy, aby zdecydować się na zieloną turystykę? Po pierwsze, jest tanie. W takich miejscach można znaleźć nocleg nawet za 30 zł (7 euro) za dobę. Po drugie, w sektorze prywatnym (w Polsce takie miejsca nazywane są gospodarstwami agroturystycznymi) zobaczysz życie ludzi, poczujesz atmosferę regionu. Po trzecie, większość właścicieli pensjonatów uprawia warzywa, owoce, hoduje kurczaki, dzięki czemu można regularnie jeść ekologiczne produkty.

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Pewnej nocy, wiele lat temu, kiedy na wietrznej górze rosło gęsty las dębowy, nad nim przeleciał diabeł. Był zmęczony, leżał na odpoczynek, a kiedy się obudził, odkrył, że w tym pięknym miejscu mieszka wielu ludzi i postanowił zostać. Głodny, diabeł zjadł koguta. Smak grubego ptaka tak mu się podobał, że od tego czasu nie jadł nic innego – tylko koguty. Wkrótce w całej okolicy pozostał przy życiu tylko jeden stary, ale bardzo mądry kogut, który ukrył się ze swoją kurą w jaskini i poprosił miejscowe zakonnice o poświęcenie nory. Cholera tak się bał święconej wody, że natychmiast uciekł do domu. Kogut wyszedł ze swojej kryjówki i przez cały dzień chodził zadowolony ulicami osady, którą z czasem nazwano Kazimierzem Dolnym. Sama legenda o mądrym ptaku stała się tak popularna, że w niektórych lokalnych cukierniach można kupić koguta z ciasta drożdżowego.

Jednak nie tylko to słynie z miasta. Kazimierz Dolny to klejnot renesansu, jedno z najpiękniejszych miast Polski. Miejscowość, w której mieszka 3,5 tysiąca osób, przyjmuje corocznie kilkaset tysięcy turystów. Goście miasta lubią spędzać czas w restauracjach na rynku, wspinać się na wzniesienie Trzech Krzyży, z których roztacza się piękny widok na Wisłę, pływać łodzią wzdłuż rzeki, poddawać się zabiegom odnowy biologicznej w uzdrowiskach. Jedna ważna wskazówka: jeśli przerażają Cię tłumy turystów, Zaplanuj swoją podróż do Kazimierza Dolnego na jesień. Wiosną i latem miasto pęka w szwach.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *